enSR

Zeleni klimatski fond (GCF) je dao zeleno svetlo najvećem klimatskom projektu do sada u partnerstvu sa EBRD

Solar panels

Novi zajednički projekat obuhvata tri kontinenta

 

Zeleni klimatski fond (GCF) počinje sa finansiranjem svog najvećeg ulaganja u oblasti klime nakon potpisivanja sporazuma sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).

 

Program kreditne linije GCF-EBRD za održivu energiju obuhvata tri regije i usmerava nove tokove finansiranja u oblasti klime u JermenijuEgipatGruzijuJordanRepubliku MoldavijuMongolijuMarokoSrbijuTadžikistan i Tunis.

 

GCF doprinosi ovom programu od 1,4 milijarde američkih dolara sa 378 miliona američkih dolara radi pružanja podrške hiljadama pojedinačnih investicija u tehnologije koje smanjuju emisiju i povećavaju otpornost na klimatske promene.

 

Oslanjajući se na studije tržišta i pilot finansijske aktivnosti EBRDa u ciljnim zemljama, program sada može da uspostavi nove finansijske linije kod lokalnih finansijskih institucija. Nakon toga, ove linije mogu podržati ulaganja privatnog sektora u klimatske tehnologije visokog učinka, uključujući obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost i mere za prilagođavanje klimatskim promenama, poput poboljšanja upravljanja vodama.

 

Izvršni direktor GCF-a, Haurad Bemsi, pozdravio je potpisivanje Ugovora o finansiranim aktivnostima za najveći projekat Fonda i rekao da je da je time pokazano da GCF trenutno povećava područje primene finansiranja u oblasti zaštite od klimatskih promena.

 

„GCF je označio 2017. godinu kao godinu implementacije, a projekti kao što je ovaj pomažu Fondu da podstakne promenu dosadašnjeg pristupa pružanjem novih, održivih poslovnih praksi“, rekao je.

 

„Ovaj projekat je posebno važan kako zbog širokih finansijskih razmera, tako i zbog njegovog društvenog uticaja – sve do nivoa lokalnih zajednica – pružajući podršku investicijama u mikro, mala i srednja preduzeća kao i domaćinstvima”

 

Predsednik EBRD, g. Suma Čakrabarti, pohvalio je sporazum o GCF-EBRD programu sufinansiranja, rekavši da on predstavlja kontinuirano jačanje partnerstva između GCF-a i EBRD-a i predstavlja dodatnu podršku pristupu Tranziciji ka zelenoj ekonomiji.

 

„Program pomaže EBRD-u da podrži unapređenje zelenih investicija lokalnih finansijskih institucija, sve više integrišući klimatske tehnologije u svakodnevne odluke o finansiranju“, rekao je. „Grantovi GCF-a pomažu u osiguravanju najviših standarda na projektima koji se realizuju.“

 

Projekat linija za finansiranje održive energije obezbediće kreditne linije za otvaranje novih kanala za finansiranje i novih tržišta održivog razvoja za ljude koji su zainteresovani za ulaganja u projekte očuvanja klime u Africi, Azijskom Pacifiku i Istočnoj Evropi.

 

EBRD je povećala svoje aktivnosti finansiranja za borbu protiv klimatskih promena kao deo obećanja datog u periodu pre Pariskog sporazuma 2015. godine. U okviru svog pristupa Tranziciji ka zelenoj ekonomiji, EBRD ima za cilj da 40% svojih godišnjih investicija posveti zelenom finansiranju do 2020. godine. Na putu je da ispuni ovaj cilj.

 

GCF su osnovale 194 zemlje koje su potpisinice Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime (UNFCCC) iz 2010. godine, sa ciljem da obezbede jednake iznose finansiranja inicijativama za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama u zemljama u razvoju.

 

Izvor: EBRD