enSR

Srbija: Poljoprivredna i reciklažna kompanija, pod ženskim rukovodstvom, poboljšava efikasnost

Investor
Arum Deč d.o.o.
Location
Deč, Srbija
Investment
Viljuškar
Investment Size
€ 14,900
Energy savings
5.3 MWh godišnje
CO2 savings
1.9 tona godišnje
Impact
Posao kojim rukovodi žena, smanjenje uticaja na životnu sredinu, ušteda troškova
Donor
Zeleni klimatski fond, Vlada Luksemburga

Srpski agrobiznis unapređuje efikasnost novom opremom

Uz podršku GEFF lizinga u Srbiji, Arum Deč je unapredio svoje poslovanje novom i efikasnijom opremom.

Kontekst
Kompanija Arum Deč je porodična firma koja uspešno posluje u oblastima poljoprivrede, trgovine hranom i srodnim sektorima već 30 godina. Preduzeće je 1992. godine osnovao Zoran Puača, sa suprugom Milenom Puačom kao direktorkom. U teškim vremenima ekonomski izolovanog tržišta Srbije, Arum Deč je uspeo da zauzme vodeću poziciju u distribuciji semena povrća u zemlji i da postane veliki uvoznik poljoprivredne mehanizacije, organskih đubriva, sistema za navodnjavanje i opreme za pravilnu ventilaciju skladištenja useva (uglavnom luka i krompira).

Činjenica da Arum Deč vodi žena je još jedan parametar koji ovu kompaniju čini liderom na tržištu – samo 18,2% kompanija u Srbiji vode žene. Kako kaže Izvršna direktorka Arum Deča Milena Puača: „Bez obzira na pol, kao rukovodilac, imate iste obaveze i odgovornosti. U mom timu ima 18 žena i sve moje saradnice su veoma posvećene postizanju ciljeva. Posvećenost je upravo ono što bih istakla kao ključne karakteristike žena u biznisu.”

Preduzeće zapošljava 80 radnika, a tržište Srbije snabdeva širokim spektrom proizvoda i usluga, od semena povrća neophodnih za pokretanje visokokvalitetne poljoprivredne proizvodnje do snabdevanja hotela, restorana, pružaoca ugostiteljskih usluga i maloprodajnih supermarketa gotovim prehrambenim proizvodima (smrznuti pomfrit, smrznuta peciva, razne vrste ulja, začina, mesa, voća, povrća).

Tokom godina rada u distribuciji prehrambenih proizvoda, kompanija je uočila akutnu potrebu za prikupljanjem i reciklažom otpadnih proizvoda iz restorana i prehrambene industrije (npr. korišćenog ulja, papira, stakla, plastike). Stoga je 2008. godine doneta odluka o pokretanju nove poslovne linije koja je posvećena reciklaži, sa ciljem sistemskog rešavanja pitanja otpadnih proizvoda. Direktorka Arum Deča, Milena Puača, objašnjava: „Verujem da prikupljanjem i reciklažom korišćenih materijala Arum Deč daje snažan doprinos zdravijoj i zelenijoj životnoj sredini za sve nas. Pokretanje ove poslovne linije i njeno razvijanje u skladu sa aktuelnim propisima, sa jedne strane, i potrebama tržišta, sa druge, nije bilo lako. Štaviše, postoji veliki finansijski disbalans tj. veoma mala margina između troškova ambalaže i opreme za sakupljanje otpada i njegovog transporta i nabavnih cena.” Zbog ovih izazova, kompanija stalno traži mogućnosti da svoje poslove reciklaže učini što efikasnijim i isplativijim.

Arum Deč i GEFF lizing u Srbiji
U decembru 2020. godine, Arum Deč se obratio UniCredit Leasing-u, partnerskoj finansijskoj instituciji GEFF lizinga u Srbiji, i odabrao energetski efikasan električni viljuškar iz EBRD-ovog Zelenog tehnološkog selektora. Ova efikasna oprema koristi manje električne energije, čime pomaže kompaniji Arum Deč da smanji troškove svoje poslovne linije za reciklažu i da smanji karbonski otisak transporta i rukovanja otpadom i recikliranim materijalima.

GEFF inženjerski tim je procenio potencijal za uštedu energije i finansijske i tehničke parametre projekta.

Novi viljuškar smanjuje emisiju CO2 za 1,9 tona godišnje. Ova investicija smanjuje potrošnju primarne energije (električne) za 5,3 MWh.

Milena Puača dodaje da će i u narednim godinama Arum Deč nastaviti svoje poslovne operacije rukovodeći se principima društveno odgovornog poslovanja. Vizija kompanije je da srpsku poljoprivredu vodi ka zelenijoj i efikasnijoj proizvodnji i da dodatno pomogne srpskim poljoprivrednicima da unaprede svoje poslovanje, savetodavnim i edukativnim uslugama. Zbog toga, u godišnjem kalendaru aktivnosti, Arum Deč planira niz edukativnih manifestacija: dane polja krompira, dane polja luka, predavanja o organskim i mineralnim đubrivima, kao i organizovanje stručnih poseta srpskih poljoprivrednika Holandiji, Nemačkoj, Mađarskoj i Bugarskoj.

O programu i donatorima
Lizing liniju za zeleno finansiranje u Srbiji (GEFF lizing u Srbiji) razvila je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), a podržali su je Zeleni klimatski fond (Green Climate Fund) i Vlada Luksemburga.